20 listopada 2014: „Akceptacja” spotkała się z pełnomocniczką rządu do spraw równego traktowania prof. Małgorzatą Fuszarą. Celem spotkania było przedstawienie działań naszego Stowarzyszenia i omówienie współpracy w edukacyjno-świadomościowym zespole roboczym na rzecz równouprawnienia osób LGBT.
19 listopada 2014: przeprowadziliśmy pierwsze szkolenie dla nauczycieli/lek i pedagogów/żek szkolnych i tym samym rozpoczęliśmy realizację tej części projektu pt. „Akceptacja osób LGB w szkole i domu” współfinansowanego przez fundusze EOG. Gościła nas wspaniała szkoła z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją – XII Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu spotkania. Bardzo dziękujemy całej Radzie Pedagogicznej za ciepłe przyjęcie, w szczególności paniom dyrektorkom: dr Danucie Daszkiewicz-Ordyłowskiej i Agnieszce Wrońskiej oraz pani pedagog Małgorzacie Smolik-Wyczałkowskiej.
14 listopada 2014: prof. Monika Płatek otrzymała w Paryżu tegoroczną Europejską Nagrodę Tolerancji. Nagroda Tolerancji od 2006 r. wręczana jest w Niemczech, Francji i w Polsce osobom prywatnym oraz organizacjom w uznaniu ich działań antyhomofobicznych i przeciwstawiających się mowie nienawiści w Europie.
13 listopada 2014: wzięliśmy udział w pokazie filmu „Play” w reż. Rubena Ostlunda – Gra o tolerancję, kto powstrzyma ekstremistów. Przed filmem wystąpili pan Ambasador Szwecji Staffan Herrstrom oraz pani Minister Małgorzata Fuszara. Film poprzedziła również debata o tolerancji i powstrzymywaniu ekstremistów prowadzona przez red. Ewę Siedlecką.
9 listopada 2014: braliśmy udział w pokazie filmu dokumentalnego pt. „Moje jest inne” w reżyserii Piotra Kielara. Film opowiada historie kilku rodzin, ich zmagania z coming outem. Historie opowiedziane są przez różnych członków rodziny, są matki, siostra, bracia, ojciec, dziadek. W filmie wzięli też udział członkowie Akceptacji: Tamara Uliasz i Grzegorz Beczek.
30 października 2014: Elżbieta Szczęsna, na zaproszenie Rzecznika Praw Obywatelskich, wzięła udział w seminarium eksperckim inaugurującym projekt „Pełny dostęp – edukacja dla sektora ochrony zdrowia”, którego celem jest zwiększenie wiedzy studentów medycyny oraz lekarzy na temat orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.
24 października 2014: Aneta Ostrowska wzięła udział w VIII Seminarium Warszawskim poświęcone równości w dostępie do praw gwarantowanych. Seminarium rozpoczęło się otwarciem wystawy prac uczniów szkół podstawowych pt „Wszyscy równi- prawa człowieka oczami dziecka”.
11 października 2014: Marsz Równości we Wrocławiu, w którym wzięły udział Ela Bajan i Jola Basińska-Piątek.
20 czerwca w Berlinie nasza Prezeska wzięła udział w Europejskim Kongresie Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek w Policji (European Gay Police Association)
i wygłosiła wykład na temat sytuacji osób LGBT w Polsce.
15 czerwca 2014: W Rezydencji Ambasadora Szwecji odbyła się uroczystość wspierająca prawa osób LGBT. W uroczystości z udziałem Jonasa Gardella, szwedzkiego pisarza, dramaturga, scenarzysty i komika, brała udział nasza prezeska.
14 czerwca 2014: Akceptacja wzięła udział w Paradzie Równości.
12 czerwca 2014: Oświadczenie Stowarzyszenia Akceptacja z okazji warszawskiej Parady Równości 2014 zobacz więcej »
11 czerwca 2014: Elżbieta Szczęsna z synem Jerzym w reportażu Olgi Mickiewicz w Programie Trzecim Polskiego Radia słuchaj »
10 czerwca 2014:Debata poświęcona sytuacji tęczowych rodzin. Wzięła w niej udział nasza członkini zarządu Tamara Uliasz, która jest tęczową babcią.
maj 2014: Rozpoczęliśmy współpracę z Fundacją Trans-Fuzja. Wspólnie wspieramy bliskich osób transpłciowych. Zapraszamy w każdy pierwszy piątek miesiąca o godz. 18.30 do siedziby Fundacji Trans-Fuzja w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10 lok. 66
17 marca 2014: Akceptacja została nominowana do nagrody „Okularów Równości”, nagrody przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej.
11 lutego 2014: W Rezydencji Ambasadora Stanów Zjednoczonych odbyła się uroczystość wspierająca prawa osób LGBT. Pan Ambasador Stephen D. Mull zapewniał, że Prezydent Barack Obama popiera powszechne prawa człowieka, nie tylko w Ameryce i Europie, ale też poza ich granicami, wierząc że gdy te prawa są przestrzegane, narody odnoszą większe sukcesy a świat jest bezpieczniejszy i sprawiedliwszy. W czasie uroczystości słyszałyśmy wiele słów uznania dla naszej działalności.
5 lutego 2014: Podpisaliśmy list otwarty do prof. Bogusława Śliwerskiego – Przewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, w sprawie recenzji publikacji „Równościowe przedszkole” zobacz więcej »
31 stycznia 2014: Przedstawicielki Stowarzyszenia AKCEPTACJA wzięły udział w spotkaniu Rady Programowej Kongresu Kobiet.
29 stycznia 2014: Elżbieta Szczęsna i Aneta Ostrowska wzięły udział w spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podsumowującym rok 2013 w obszarze równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji.
14 stycznia 2014: Przedstawicielki Stowarzyszenia Akceptacja wystąpiły w reportażu Katarzyny Kalus „Można bez przerwy się bać i siedzieć w szafie. Ale oni wybrali inaczej. Rodzice gejów i lesbijek walczą o lepsze życie. Nie tylko dla swoich dzieci” zobacz więcej »
styczeń 2014: Współpracę z nami rozpoczęła pani Justyna Elżbieta Orłowska-Dymek – psycholożka, terapeutka, mediatorka rodzinna pracująca z klientem w kryzysie, po przebytej traumie oraz ludźmi doświadczającymi przemocy
24 grudnia 2013: Elżbieta Szczęsna z synem Jerzym wzięła udział w wigilijnym programie TVP 2 „Pytanie na Śniadanie” zobacz więcej »
15 grudnia 2013: Elżbieta Szczęsna wystąpiła w audycji „Lepiej późno niż wcale” w TOK FM słuchaj »
11 grudnia 2013: Przedstawicielki AKCEPTACJI Elżbieta Szczęsna i Aneta Ostrowska wzięły udział w spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na temat „Przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści” zobacz zdjęcie »
6 grudnia 2013: Elżbieta Szczęsna wystąpiła w Radio dla Ciebie posłuchaj »
2 grudnia 2013: Z przyjemnością informujemy, że prezeska Stowarzyszenia Akceptacja, pani Elżbieta Szczęsna została laureatką niemieckiej nagrody Respektpreis 2013. Nagroda ta przyznawana jest raz w roku przez Koalicję przeciw Homofobii (Bündnis gegen Homophobie).
Oświadczenie prezeski Stowarzyszenia AKCEPTACJA, Elżbiety Szczęsnej po otrzymaniu niemieckiej nagrody Respektpreis 2013 w Berlinie
Informacja w „Gazecie Wyborczej”
26 listopada 2013: Otrzymaliśmy odpowiedź z Biura Komunikacji Społecznej Kancelarii Senatu na nasz list z 5 listopada dotyczący drastycznych przypadków homofobii w naszym kraju pobierz odpowiedź »
24 listopada 2013: Elżbieta Szczęsna wzięła udział w programie TVP 2 „Kultura, głupcze” zobacz więcej »
17 listopada 2013: Przedstawicielka Akceptacji Jolanta Basińska była gościem Komitetu Organizacyjnego Dni Równości i Tolerancji w Poznaniu zobacz więcej »
5 listopada 2013: Stowarzyszenie Akceptacja wystosowało list dot. ostatnich drastycznych przypadków homofobii w naszym kraju pobierz list »
23 października 2013: Na zaproszenia pana Premiera Donalda Tuska nasza Prezeska wzięła udział w debacie w sprawie polityki prorodzinnej pod hasłem „Forum dla rodziny”.
2 października 2013: Z przyjemnoscią informujemy o nominowaniu prezeski Stowarzyszenia Akceptacja, pani Elżbiety Szczęsnej do niemieckiej nagrody Respektpreis 2013. Nagroda ta przyznawana jest raz w roku przez Koalicję przeciw Homofobii (Bündnis gegen Homophobie), która skupia liczne firmy, organizacje i instytucje publiczne (np. Coca Cola, Deutsche Bank, berlińska Policja, Gmina Żydowska, Deutscher Fussballbund) www.stopp-
wrzesień 2013: Stowarzyszenie Akceptacja zostało członkiem Koalicji na rzecz Edukacji Antydyskryminacyjnej.
14 września 2013: Przedstawicielki AKCEPTACJI wzięły udział w uroczystości przyznania Nagrody Tolerancji. Laureatką z Polski, wyróżnioną za rzeczowe przedstawianie informacji o życiu osób LGBT, została dziennikarka Gazety Wyborczej Ewa Siedlecka.
Nagroda Tolerancji od 2006 r. wręczana jest w Niemczech, we Francji i w Polsce osobom prywatnym oraz organizacjom przeciwstawiającym się mowie nienawiści w Europie zobacz więcej »
8 września 2013: Nasza Prezeska Elżbieta Szczęsna wzięła udział w proteście przeciw homofobii przed Ambasadą Rosji w Berlinie zobacz więcej »
sierpień 2013: Na zaproszenie Polskiego Instytutu w Sztokholmie Elżbieta Bajan, jako przedstawicielka Stowarzyszenia Akceptacja, uczestniczyła w trzydniowych uroczystościach Międzynarodowej Parady Równości zobacz więcej »
15 czerwca 2013: grupa rodziców i przyjaciół z naszego Stowarzyszenia wzięła udział
w Paradzie Równości zobacz więcej »
14 czerwca 2013: V Kongres Kobiet, na panelu poświęconym Annie Laszuk „Zajrzyjcie do szafy! O tożsamości płciowej, solidarności, związkach partnerskich” wystąpiła nasza Prezeska. Mówiła o naszym Stowarzyszeniu, o pomocy rodzicom mającym trudności
z zaakceptowaniem swoich dzieci oraz o tym jak ważne jest uchwalenie ustawy o związkach partnerskich zobacz więcej »
Czerwiec 2013: Agnieszka Holland – członkini honorowa „Akceptacji” i ks. Michał Heller otrzymali Medale Świętego Jerzego – nagrodę wręczaną od dwóch dekad przez „Tygodnik Powszechny” za zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym.
11 czerwca 2013: spotkanie z panią Minister Agnieszką Kozłowską-Rajewicz.
Przedstawicielki „AKCEPTACJI” przedstawiły historię oraz bieżącą działalność Stowarzyszenia. Przekazały również krytyczne uwagi do projektu ustawy „o umowie partnerskiej”.
14–19 maja 2013: w ramach Festiwalu Queerowy Maj, w którym wzięły udział przedstawicielki AKCEPTACJI, Fundacja Autonomia zorganizowała panel dyskusyjny „Matki, które mają odwagę – nowe sojuszniczki w walce z homofobią” zobacz więcej »
17 kwietnia 2013: przedstawicielki AKCEPTACJI wzięły udział w posiedzeniu Rady Programowej Kongresu Kobiet
16 kwietnia 2013: przedstawicielki AKCEPTACJI wzięły udział w seminarium organizowanym pod patronatem KPH w Collegium Civitas: Eskalacja przemocy nacjonalistycznej – rola państwa i społeczeństwa obywatelskiego w jej zwalczaniu
13 kwietnia 2013: Zjazd Krajowy Niemieckiego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek
w Niemczech (LSVD), na którym wystąpiła nasza Prezeska zobacz więcej »
Szczególnie poruszające były pozdrowienia od Elżbiety Szczęsnej, twórczyni i prezeski polskiego Stowarzyszenia „AKCEPTACJA” – Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Homo-, Bi- i Transpłciowych. Opowiedziała, jak przed siedmiu laty, po brutalnych ekscesach podczas Parady Równości jej syn wrócił do domu z pokrytą łzami i krwią twarzą. Wówczas przysięgła sobie, „zrobić wszystko, aby żadna matka, już nigdy więcej nie musiała czegoś takiego przeżyć”. Początkowo założyła grupę wsparcia dla rodziców a następnie stowarzyszenie „AKCEPTACJA”. „Miłości nie można karać”, pod takim mottem walczy w Polsce o solidarność i szacunek dla lesbijek, gejów, biseksualistów, transseksualistów i interseksualistów (LGBTI). Ponadto zwróciła nam również uwagę, że mimo napływających co jakiś czas homo- i transfobicznych wiadomości z Polski, nie brak w jej kraju także sojuszników na rzecz praw człowieka.
10 kwietnia 2013: Na zaproszenie studentów Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego nasza Prezeska wzięła udział w zajęciach na temat Homoseksualizm
w rodzinie. Rozmawiano między innymi o reakcjach rodziców na coming out ich dziecka,
o problemach i pytaniach, które najbardziej ich nurtują oraz jakich rad można udzielić rodzicom, którzy dowiadują się o homoseksualnej orientacji dziecka.
8 kwietnia 2013: Członkinie Akceptacji Elżbieta Szczęsna i Aneta Ostrowska wystąpiły
w TVP 1 w magazynie „Pytanie na Śniadanie”: Homo na leczenie. Co czują rodzice gejów
i lesbijek?
marzec 2013: Nasze Stowarzyszenie przystąpiło do Koalicji Partnerstwo dla Związków.
26 marca 2013: Członkowie Akceptacji wystąpili w reportażu dla Czeskiej TV.
21 marca 2013: Prezeska i Wiceprezeska Akceptacji wzięły udział w Okularach Równości
W kategorii Prawa mniejszości i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek, rasę, pochodzenie etniczne, religię, wiarę lub jej brak, niepełnosprawność albo orientację seksualną, nagrodę otrzymała Agnieszka Holland – Za pokazanie swoim przykładem innego modelu Matki Polki i i znakomity dowód, że można zmieniać i cywilizować debatę publiczną. Za argumenty i sposób ich prezentowania. Za wsparcie rodziców osób nieheteroseksualnych w ich walce o prawa i poszanowanie godności każdego dziecka.
Mamy zaszczyt ogłosić, że laureatka rozdanych dziś Okularów Równości – Agnieszka Holland, zgodziła się zostać honorową członkinią Akceptacji
15 marca 2013: Na stronie Queer.pl wywiad z naszą członkinią Elżbietą Bajan
http://queer.pl/artykul/193565/dumna-mama
12 marca 2013: Coming out w Polsce – Spotkanie z Tamarą Uliasz w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.
http://www.mixcloud.com/krytykapolityczna/coming-out-w-polsce-spotkanie-z-tamara-uliasz-w-swietlicy-krytyki-politycznej-w-trojmiescie/
7 marca 2013: Wzięliśmy udział w spotkaniu w Kancelarii Prezydenta. Dyskutowaliśmy o instytucji związków partnerskich. Przedstawiliśmy nasze stanowisko, opisaliśmy nasze problemy i doświadczenia życia codziennego. Wszystkie opisane sytuacje spotkały się ze zrozumieniem. Pozostaje jednak wątpliwość, czy z takim samym zrozumieniem odebrani będziemy przez większość parlamentarną.
http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,553,spotkanie-szefa-kancelarii-prezydenta-z-przedstawicielami-organizacji-lgbt.html
28 lutego 2013: Elżbieta Szczęsna i Aneta Ostrowska wzięły udział w Konferencji podsumowującej projekt „Media Równych Szans” w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem Konferencji było wzmocnienie debaty na temat roli mediów w przełamywaniu stereotypów, przeciwdziałaniu dyskryminacji i promocji różnorodności. W wydarzeniu wzięli udział między innymi, przedstawicielki i przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego, środowiska dziennikarskiego i akademickiego oraz mediów publicznych i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W czasie Konferencji odbyła się ceremonia wręczenia nagród laureatom konkursów dla organizacji pozarządowych oraz dziennikarzy.